FAQ

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące systemu FakturaElektroniczna.com:

1.Co to jest faktura elektroniczna?

 Faktura elektroniczna (E-faktura) to alternatywa dla dotychczasowej tradycyjnej dokumentacji sprzedaży towarów i usług. Zamiast otrzymywać rachunki na skrzynkę pocztową znajdziesz je w naszym serwisie FakturaElektroniczna.com. Wygląd faktury tradycyjnej i E-faktury jest do siebie zbliżony. W serwisie wszystkie faktury elektroniczne prezentowane są jako dokumenty PDF, w których zaszyto podpis elektroniczny.

2.  Co to jest podpis elektroniczny? 

Podpis elektroniczny to odpowiednik podpisu odręcznego. Podpis może zostać zweryfikowany przy pomocy certyfikatu. Podpis elektroniczny pozwala na jednoznaczne wskazanie podmiotu, który podpisał dokument oraz certyfikatu, którego użyła. Dodatkowym atutem jest zapewnienie integralność danych opatrzonych tym podpisem. Każda zmiana dokumentu po jego podpisaniu jest rozpoznawalna.Ustawa o podatku od towarów i usług traktuje podpis elektroniczny jako jeden z rekomendowanych sposobów zabezpieczenia e-faktury.

3. Dlaczego warto korzystać z faktur elektronicznych? 

Faktury elektroniczne (E-faktury) to alternatywa dla tradycyjnych faktur wysyłanych drogą pocztową. Korzystając z naszego rozwiązania masz pewność, że Twoje rachunki zostaną dostarczone na czas, a Ty będziesz miał do nich dostęp z każdego miejsca na świecie. System FakturaElektroniczna.com przypomina także o zbliżającym się terminie płatności.

4. Co gwarantuje bezpieczeństwo faktur elektronicznych i innych dokumentów finansowych?

Nad bezpieczeństwem dokumentów finansowych prezentowanych w serwisie FakturaElektroniczna.com czuwa system zabezpieczeń: 

szyfrowanie TSL - komunikacja pomiędzy Twoim komputerem, a systemem jest szyfrowana;
podpis elektroniczny - wszystkie dokumenty są podpisane, a każda zmiana w dokumencie jest rozpoznawalna;
wszystkie dane w bezpiecznym archiwum - kopia wszystkich dokumentów znajduje się w drugim niezależnym Data Center;
Certyfikat ISO 27001 gwarantujący rzetelne i bezpieczne przechowywanie wrażliwych danych.

5. Jak rozpocząć odbieranie faktur elektronicznych? 

Procedura udzielenia zgody na otrzymywanie E-faktur jest krótka i prosta. W serwisie FakturaElektroniczna.com dostępne są gotowe formularze. Po wypełnieniu i wysyłce podpisanego formularza na adres Wystawcy dokumentów, uzyska on prawo do wystawiania faktur w formie elektronicznej. Procedurę należy ponowić w przypadku kolejnych wystawców, od których chcemy otrzymywać E-faktury.

6. Jak zrezygnować z odbierania faktur elektronicznych?

Procedura rezygnacji z otrzymywania E-faktur jest analogiczna do procedury udzielenia zgody. W serwisie FakturaElektroniczna.com dostępne są gotowe formularze. Po wypełnieniu i wysyłce podpisanego formularza do Wystawcy dokumentów, ma on maksymalnie 30 dni na przejście na wysyłkę tradycyjną (papierową).

7. Dlaczego po dodaniu wystawcy nie widzę swojej faktury elektronicznej?

Pierwsza faktura elektroniczna zostanie wysłana w kolejnym cyklu rozliczeniowym. Zostaniesz o tym powiadomiony wiadomością e-mail.

8. Czy fakturę elektroniczną z systemu FakturaElektroniczna.com mogę przedstawić w Urzędzie Skarbowym? 

Faktura elektroniczna ma takie same prawa jak jej papierowy odpowiednik. Taką fakturę można dostarczyć do swojego Urzędu Skarbowego nagraną na pendrive lub płytę CD/DVD.

9. Jak długo przechowywana jest faktura elektroniczna?

System FakturaElektroniczna.com przechowuje faktury przez okres 6 lat. E-faktury można ściągnąć na swój komputer i przechowywać przez dowolny czas.

10. Dlaczego nie mogę obejrzeć swojej faktury elektronicznej? 

Do prawidłowej prezentacji faktury elektronicznej niezbędne jest zainstalowanie darmowej przeglądarki plików PDF.

11.Jak zweryfikować podpis na E-fakturze?

Do weryfikacji podpisu elektronicznego można użyć przeglądarki plików PDF Acrobat Reader w najnowszej wersji.

12. Jakie są opłaty za korzystanie z serwisu FakturaElektroniczna.com? 

Korzystanie z portalu i otrzymywanie E-faktur jest bezpłatne.

13. Jak zapłacić za E-fakturę?

E-fakturę szybko i bezpiecznie opłacisz przelewem bankowym. Zapłaty należności możesz dokonać również w jednym z punktów sieci VIA Moje Rachunki.

14.Jakie są minimalne wymagania do korzystania z serwisu FakturaElektroniczna.com? 

FakturaElektroniczna.com działa na komputerach wyposażonych w Microsoft Windows i Internet Explorer 8.0 lub Firefox 5.0 w rozdzielczości 800 x 600 VGA lub wyższej. Do przeglądania dokumentów PDF zalecamy korzystanie z przeglądarki Acrobat Reader w najnowszej wersji.